واحد فروش

واحد بازاریابی و فروش

از اهداف متعالی مجموعه بزرگ نمانور آسیا دسترسی آسان و سریع مصرف کنندگان به محصولات با قیمت مناسب می باشد که تیم بازاریابی و فروش شرکت نمانور آسیا با حداکثر توان عهده دار این وظیفه گردیده است. 

ویژگیهای خدمات قابل ارائه :

 • حمل رایگان
 • ارائه خدمات گارانتی محصولات در محل 
 • ارتباط مستقیم عاملین فروش با شرکت نمانور آسیا
 • ارائه اطلاعات لازم در حداقل زمان ممکن به عاملین فروش و مصرف کنندگان

 

وظایف واحد فروش نمانور آسیا  

۱- جذب مشتری
اولین وظیفه واحد فروش توانمند کردن شرکت برای جذب مشتری است. بدون مشتری، نه درآمدی وجود دارد و نه تجارتی! جذب مشتری شرکت نمانورآسیا را برای بالا بردن حجم کارهای تجاری خود تقویت می کند. البته فروش انتهای کار نیست بلکه در این بخش به مشتری آگاهی داده می شود و سعی بر آن است که توجه مشتری به کالا مورد نظر معطوف شود. معیارهایی که برای اندازه گیری موفقیت در بازار به کار می روند عبارتند از:

 • سرعت افزایش مشتریان
 • درصد انتخاب محصول از میان محصولات مشابه
 • درجه معروفیت و شهرت (برند سازی)
 • وسعت توزیع (آسانی در دسترس قرار گرفتن محصولات نمانورآسیا) 

۲- حفظ مشتری
دومین وظیفه واحد فروش حفظ مشتریان فعلی شرکت و افزایش و فعال کردن هر چه بیشتر آنهاست. این بخش از کار قدری مشکل تر است و نیاز به سرمایه گذاری داشته باشد زیرا مشتریانی که در بازار نابسامان امروز به سختی به محصولات ما اعتماد کرده اند، به آسانی ممکن است محصولات ما را با برند دیگری جایگزین کنند! مشکلات و مسائل زیادی وجود دارند که قدرت واحد فروش را در این بخش محدود می کنند. اما معیارهای زیر واحد فروش شرکت نمانورآسیا را برای اندازه گیری عملکرد شرکت در حفظ مشتری یاری می کند:

 • میزان فروش های دائمی و مقطعی
 • تعداد مشتریان
 • سرعت رشد فروش
 • تعداد مشتریان تازه جذب شده
 • میزان وفاداری و دفاع مشتریان از محصولات نمانور

 

۳- کسب درآمد
سومین وظیفه واحد فروش شرکت نمانورآسیا حضور در بازار و کسب در آمد است. تا سال ۱۹۷۰ سرمایه شرکت ها تنها از روی 

 مبالغ دریافتی و اسناد شرکت محاسبه می شد. اما امروزه سرمایه های نامحسوسی مانند خصوصیات و  

توانایی های ذهنی و فکری افراد، مشتریان با ارزش، امتیازات کسب شده و حس رضایتمندی مشتریان و… جزء درآمدها محسوب می شوند و می توانند اثر مثبتی روی عملکرد شرکت داشته باشند. چیزی خط مشی خانواده بزرگ نمانوراست و گواه آن کسب چندین سال پی یا پی تندیس حفظ حقوق مصرف کننده و تولید کننده برتر می باشد.

فروشندگان و کارشناسان  حرفه ای شرکت نمانورآسیا برای بالا بردن درآمدها و حضور در بازار از معیارهای زیر کمک می گیرند:

 • میزان سود
 • مشتریان با ارزش
 • درصد مقبولیت محصولات جدید شرکت
 • تعداد طرفداران محصولات شرکت

  با توجه به ساختار شرکت برای به دست آوردن حداکثر کارایی و سود باید مجموعه ای از معیارها انتخاب شود و دنباله ای از اعمال به طور پیوسته برای کنترل، آنالیز و گزارش عملکرد، انجام گیرد، به این ترتیب در طول زمان، اطلاعات با ارزشی به دست آوردیم که نشان خواهد داد:
 • کدام یک از تاکتیک های فروشمان موثرترند؟
 • کدام بخش از افراد پتانسیل خرید بیشتری دارند؟
 • کدام مشتریان سود بیشتری را عاید شرکت کرده اند؟
 • و در کل عملیات فروش چگونه انجام می شود؟


  نکته مهم دیگر آن است که این معیارها در اثر گذشت زمان قابل تغییرند. با رشد شرکت و بازار کار، کارشناسان فروش ما نیز باید بررسی مجددی روی معیارهای خود انجام دهند و آن ها را با اهداف جدید سازگار کنند. رقبای ما مخصوصا کالاهای چینی ممکن است به واسطه قیمت پایین تر در ازای کیفیت پاینتر به شاخص ها و رکوردهای بالاتری دست یابند و معیارهای مادیگر قابل قبول نباشند. بعضی از معیارها کهنه می شوند و روش ها و معیارهای جدیدی برای اندازه گیری به وجود می آیند.کار کردن بدون معیار مانند راه رفتن با چشمان بسته است.
  بدون اندازه گیری، تصمیم گیری در رابطه با تغییرات و روش های جدید بسیار سخت خواهد بود. اما استفاده درست از اندازه ها، راهنمای شما برای گسترش حضور در بازار و جذب مشتریان بسیار متنوع خواهد بود و شما را برای کسب شاخص ها و رکوردهای جدید توانمند خواهد کرد. خوب خاطمان هست که اولین سالهای راه اندازی تولید محصولات نمانورآسیا بسیار پر فراز و نشیب بود. پس هر اندازه که با دقت و دانش پیش برویم، باز هم مرتکب اشتباهاتی خواهیم شد. که قطعا مشتریان وفادارمان اطلاع خواهند داد اما می دانیم که اگر ذهن خود را آماده کنیم و به تجربیات دیگران توجه کنیم، می توانید از وقوع بسیاری از این اشتباهات پیشگیری کنید.

 

وظایف دیگر تیم  فروش

1- تعیین مشتریان بالقوه و شناسائی نیازها و خواسته های آنها

مشتریان دودسته اند :

مشتریان بالقوه (مشتریانی که در آینده محصولات ما را خریداری خواهند نمود و در مرحله بررسی و انتخاب هستند اما متمایل به محصولات ما هستند )

مشتریان بالفعل (مشتریانی که آماده خریداری محصولات ما هستند و نیاز به گذراندن مرحله دیگری ندارند و خریدار محسوب می شوند )

اما تفاوت مشتری با خریدار ( خریدار کسی است که شرایط خرید را داراست و با بهترین گزینه پیش رو وارد قرارداد می شود اما مشتری کسی است که همیشه از ما خرید می کند و به محض مهیا شدن شرایط به ما مراجعه خواهد نمود و تا مادامی که  پاسخ درستی به نیاز وی ارایه نماییم به ما وفادار می باشد اما خریدار عموما گذری بوده ، وفادار نیست و اما می توان آن را به مشتری بالفعل مبدل ساخت کاری که سالهاست ما با موفقیت به واسطه کیفیت محصولات و قیمت رقابتی انجام می دهیم)

فروشندگان ما باید مشتری وخریدار را تفکیک نموده و مشتری بالقوه وبالفعل را نیز متمایز نموده و با شناخت نیاز هریک ، در حد مطلوب ارایه اطلاعات نموده و از آنها در حد مطلوب اطلاعات کسب نماید .

2- تعیین بازارهای هدف

تیم فروش باید بازارهای هدف را مشخص و براساس اولویت نسبت به نفوذ در آنها طبق سلسله مراتب فروش اقدام نماید

3- طراحی محصول و همکاری با R&D

مدیر فروش و تیم وی در طراحی محصول به بخش های تحقیق وتوسعه کمک می نمایند چراکه ایشان با مشتری وبازار سرکار داشته ، نیاز بازار و مشتری را به خوبی لمس نموده اند واگر در راستای طراحی وتولید محصول همپای سایر بخش ها ایده و خط مشی دهند محصولی بی نقص وایده آل خروجی تولید خواهد بود. 

4- قیمت گذاری مناسب

مبحث قیمت گذاری نیز بحث مفصلی است که در پیشبرد اهداف فروش بسیار موثر خواهد بود لذا صرفا در این بخش به این نکته اکتفا خواهیم نمود که قیمت گذاری باید بر اساس کشش بازار و بهای تمام شده کالا در کنار سود منصفانه باشد چیزی که مهمترین اصل فروش نمانور آسیا است.

5- توزیع کالا و خدمت در زمان و مکان مناسب 

6- ایجاد ارتباط مستمر با مشتریان و ارائه اطلاعات لازم 

7- بازخور از مشتریان و ارائه خدمات پس از فروش

هر سیستمی دارای ورودی ، فرآیند و خروجی است که نتیجه خروجی در ورودهای بعدی تاثیر گذارده و در نتیجه خروجی های بعدی اصلاح می شوند ، حال وظیفه این گزارش از خروجی برعهده بکارشناسان فروش می باشد  تا با ارایه نتیجه بکارگیری محصول (اعم از کالا وخدمات) در اصلاح سیستم ومحصول گام بردارند .

در زمینه خدمات پس از فروش نیز در بخش مختص به خود توضیحات کاملی ارایه نموده ایم که حتی مشاوره های تیم فروش به مشتریان در این بخش نیز کارآمد خواهند بود.

8- نیل به اهداف سازمانی ( افزایش سهم بازار، سود ، رضایت مشتریان و ... )

سود آفرینی برای مجموعه می بایست جزء سرلوحه اهداف تیم فروش قرار بگیرد چراکه تمام تلاش های تیم های اداری ، روابط عمومی ، تحقیق و توسعه ، تولید ، طراحی ، مدیریت و... در گرو اتمام صحیح وظایفی است که برعهده تیم فروش است.

9- ایجاد تفکر مشتری مداری

مدیران فروش و پرسنل واحد فروش ، فروش و بازارسازی با توجه به اینکه نقطه بقاء شرکت نمانورآسیا را متمرکز بر مشتری مداری و مشتری محوری استوار می دانند می بایست تمام دلایل اثبات این مهم را در اختیار سایر بخش هایی که با مشتری ارتباط ندارند بگذارند تا آنها نیز با تفکر مشتری مدار بتوانند در سیستم ادای خدمت نمایند واین در حالی است که اگر سیستمی با تفکر مشتری مدار منسجم گردد در عرصه بازار موفق وماندگار خواهد بود و اولین گام این جاودانگی در دستان کارشناسان فروش ماست!

 

 

خبرنامه

دریافت جدیدترین اطلاعیه ها از طریق ایمیل !!
بازگشت به بالا