راهنمای نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی

 یکی از ویژگی‌های ادوات روشنایی و چراغ‌های ال ای دی خرابی کمتر و در نتیجه عدم نیاز به تعمیرات متوالی است، اما این موضوع به معنی بی نیازی این سبک از روشنایی به تعمیر نیست. در این مقاله در رابطه با سرویس و نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی صحبت می‌کنیم.

 

به طور کلی چراغ‌ها و ادوات روشنایی ال ای دی، به دلیل مصرف انرژی کمتر و دوام بالایی که دارند، کمتر دچار ایراد و خرابی می‌شوند. از این رو نسبت به چراغ‌های تجاری و صنعتی دیگر، به نگهداری کمتری نیاز دارند. این موضوع به معنی بی نیازی روشنایی و چراغ‌های ال ای دی به نگهداری و سرویس نیست، بلکه سرویس و نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی به صورت مرتب و مطابق برنامه، موجب افزایش طول عمر مفید و عملکرد چراغ می‌شود.

راهنمای نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی (مخصوص حرفه‌ای‌ها)

سرویس و نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی
مهندسین و مدیران یک پروژه می‌توانند بر اساس حجم بودجه سرویس و نگهداری در اختیارشان از میان روشنایی‌های ال ای دی با کیفیت‌های مختلف، روشنایی مد نظر خودشان را انتخاب کنند.

ساده‌ترین عملیات نگهداری مورد نیاز روشنایی‌های ال ای دی همان تمیزکاری و پاک کردن گرد و غباری است که با گذشت زمان بر روی چراغ نشسته است. این موضوع در رابطه با مشاغل سنگین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود.

همچنین در جریان سرویس و نگهداری، تمامی چراغ‌ها و ادوات روشنایی باید از نظر کارایی و نور تولیدی ارزیابی شوند.

ورای تمامی این موضوعات، تعمیر و نگه‌داری چراغ‌های ال ای دی مثل سیستم‌های روشنایی قدیمی نیست و برای تعمیر یک چراغ ال ای دی فقط کافیست که آن قطعه‌ای که دچار اشکال شده است را تعویض کنید. این ویژگی برای مراکزی که بودجه تعمیر و نگهداری پایینتری دارند مناسب‌تر است.

تعمیر و نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی
یک چراغ ال ای دی اجزای تشکیل دهنده مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها می‌بایست پس از دوره مشخصی تعویض شوند. این اجزای تشکیل دهنده شامل درایورها، دیودهای نوری، قطعات محافظ و قطعات کنترل کننده، می‌شوند.

راهنمای نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی (مخصوص حرفه‌ای‌ها) - تعمیر و نگه داری چراغ و لامپ ال ای دی

درایورهای ال ای دی اگر در معرض گردش هوا و خنک شدن قرار نداشته باشند، احتمال خرابی آن‌هانسبت به قطعات دیگر چراغ بیشتر خواهد بود.

بدنه چراغ و قطعات محافظ نیز ممکن است بر اثر سقوط و یا وارد شدن ضربه در محیط کار دچار آسیب شوند. برای محیط‌های صنعتی با تنش بالا بهتر است از چراغ‌هایی استفاده شود که در برابر تنش‌های محیط کارگاه مقاومت لازم را دارند.

سوای از بحث تعمیر و تعویض قطعات، یک چراغ ال ای دی زمانی باید تعویض شود که تولید نور آن به ۷۰٪ میزان اولیه کاهش یابد. اغلب چراغ‌های ال ای دی بعد از گذشت ۵۰٫۰۰۰ ساعت کار مفید و آن چراغ‌هایی که از نظر طراحی و فنی کیفیت بالاتری دارند، پس از ۱۰۰٫۰۰۰ ساعت کار مفید به این میزان از نوردهی افت می‌کنند.

نمانور با بهره‌گیری از متخصصین مجرب و با استفاده از باکیفیت‌ترین مواد اولیه، سالیان متمادی است که به تولید لامپ، چراغ و ادوات روشنایی ال ای دی مشغول است. ضمانت بی قید و شرط، ضامن کیفیت و ماندگاری محصولات نمانور است.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 آذر 1397 ساعت 09:33

خبرنامه

دریافت جدیدترین اطلاعیه ها از طریق ایمیل !!
بازگشت به بالا