در مورد لامپهای ال ای دی چه نمی دانید؟

با نزدیک شدن به موعد رونمایی از محصولات جدید نمانور می‌خواهیم مروری داشته باشیم بر مهم‌ترین ویژگی‌های چراغ ال ای دی. این مقاله جزئی از مجموعه نکاتی است که به مرور در رابطه با روشنایی، کاهش هزینه‌های انرژی و روشنایی مدرن قرار است برای‌تان مطرح کنیم.

 

ویژگی های چراغ ال ای دی را در این مقاله مرور میکنیم.

۸- ال ای دی (LED) مخفف Light Emitting Diod به معنای دیود نورده است که ساختار آن از عناصر نیمه‌رسانایی تشکیل شده است که انرژی الکتریکی را به نور تبدیل می‌کنند. به دلیل استفاده از همین نیمه‌رساناها است که یک چراغ ال ای دی از نظر مصرف انرژی تا ۱۰ برابر به صرفه‌تر از روشنایی‌های قدیمی رشته‌ای است.

۷- لامپ‌های LED تولید شده توسط نمانور تا ۴۰۰۰۰ ساعت عمر مفید دارند، یعنی ۴۰ برابر لامپ‌های رشته‌ای. حالا شاید برای شما سوال باشد که طول عمر مفید یعنی چه؟ یعنی یک لامپ ال ای دی می‌تواند ۴۰۰۰۰ ساعت پیاپی روشن باشد، مدت زمانی حدود ۵ سال.

۶- لامپ‌های ال ای دی تولید گرمای بسیار کمی دارند. این موضوع نیز ناشی از مصرف بهینه انرژی است.

۵- بازه مصرف روشنایی ال ای دی بسیار بسیار گسترده است؛ از چراغ‌های راهنمایی رانندگی گرفته تا فلاش دوربین‌های تلفن‌همراه، همه و همه روشنایی خود را از ال ای دی می‌گیرند. روشنایی‌های ال‌ای‌دی را به دلیل خصوصیت‌های منحصر به فرد تکنولوژی ال ای دی می‌توان به راحتی در سایزهای متفاوت تولید کرد. نگه‌داری ساده، مقاومت در برابر شکستگی، و امکان متمرکز کردن نور، از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد چراغ های ال ای دی است.

۴- ال‌ای‌دی‌ها جیوه ندارند. تحقیقات جدید هم نشان داده است که ال‌ای‌دی‌ها به نسبت لامپ‌های حبابی کمتر محیط زیست را مورد آسیب قرار می‌دهند. با ادامه گسترش استفاده از لامپ‌های ال ای دی و همچنین پیشرفت این صنعت، پیش بینی می‌شود به زودی لامپ‌های ال ای دی جای چراغ‌های فلورسنت رایج (لامپ‌های کم مصرف و مهتابی‌ها) را نیز بگیرند.

۳- وزارت انرژی امریکا در سال ۲۰۰۰ واحد تحقیق و توسعه روشنایی‌های حالت جامد (استفاده از نیمه‌رساناها) را تاسیس کرد و از آن زمان تا به امروز بیش از ۵۸ دست‌آورد (اختراع و نوآوری) مرتبط این زمینه ثبت شده است. سال گذشته وزارت انرژی امریکا اعلام کرد که در حال کار بر روی ۵ پروژه جدید است که در صورت نهایی شدن، میزان مصرف انرژی و هزینه نهایی لامپ‌های ال ای دی با استفاده از پروسه‌های جدید تولید بسیار کاهش خواهند یافت.

۲- از سال ۱۹۶۲ که نیک هولونیاک اولین چراغ ال ای دی جهان را اختراع کرد، تکنولوژی روشنایی ال ای دی با سرعت چشم‌گیری پیشرفت کرده و هزینه‌های تولید محصولات مرتبط به آن به طرز شگفت انگیزی کاهش پیدا کرده است. تنها بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ قیمت‌ لامپ‌های ال ای دی حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است و فروش این لامپ‌ها در این دوره ۲۲ درصد افزایش داشته است. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ سهم لامپ‌های ال ای دی از روشنایی جهان به ۷۵ درصد برسد.

۱- در سال ۲۰۱۲ حدودو ۴۹ میلیون روشنایی و چراغ ال ای دی در امریکا به فروش رسیده است که این ۴۹ میلیون چراغ چیزی حدود ۶۷۵ میلیون دلار سالیانه هزینه‌های روشنایی را کاهش می‌دهند. با گرایش عمومی به سمت روشنایی ال ای دی، پیش بینی می‌شود طی دو دهه آینده ۲۵۰ میلیارد دلار در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود. این میزان از صرفه جویی به معنای بهبود ۵۰٪ راندمان مصرف انرژی در زمینه روشنایی و جلوگیری از انتشار ۱۸۰۰ تن گاز گلخانه‌ای است.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در زمینه روشنایی ال ای دی داشته باشید فقط کافیست سری به وبسایت نمانور بزنید تا با سیر تا پیاز لامپ‌های ال ای دی آشنا شوید.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 آذر 1397 ساعت 21:28
Share this article

خبرنامه

دریافت جدیدترین اطلاعیه ها از طریق ایمیل !!
بازگشت به بالا